Polska firma – po czym ją poznać? Pomogą aplikacje na telefon i publiczne rejestry.

Polska firma - poznaj ją dzięki apce na telefon: Pola, Polskie Marki i WspieramRynek.pl

Rzecz o tym, w jaki sposób można sprawdzić, czy producent to polskie przedsiębiorstwo

Interesowało Cię kiedyś, po czym można poznać, że masz do czynienia z polską firmą? Z pomocą może przyjść Ci internet, aplikacje na telefon, publiczne rejestry i nie tylko 😉


Polski produkt – po czym go poznać?

Czy wiesz, że kod kreskowy 590 to nie zawsze polski produkt?



Po pierwsze internet 🙂

Cóż, takie mamy czasy, że „jak czegoś nie ma w wyszukiwarce, to nie istnieje”. Można się na to obruszać, ale internet to przecież kopalnia wiedzy. I tam będzie Ci najłatwiej znaleźć, kto tak naprawdę stoi za firmą, która Cię interesuje.

Po drugie – aplikacje na telefon

To całkiem wygodne rozwiązanie – instalujesz apkę na swoim smartfonie i w każdej chwili w łatwy sposób możesz sprawdzić producenta interesującego Cię produktu. Oczywiście, o ile dana aplikacja ma tę firmę wpisaną do swojego katalogu.

Jakie to aplikacje?

Pola

Pola - aplikacja na telefon
Pola – apka na telefon

Autor: Klub Jagielloński

Jak działa? Pola rozpoznaje produkty po kodzie kreskowym. Można go zeskanować lub samodzielnie wpisać. Po chwili na ekranie pojawia się krótka informacja o producencie: o tym, jaki jest udział polskiego kapitału, czy firma produkuje w Polsce, czy jest tu zarejestrowana i czy nie jest częścią zagranicznego koncernu.

Pola to obecnie najpopularniejsze tego typu rozwiązanie, o czym świadczy choćby ilość pobrań aplikacji, czy osób, które polubiły profil aplikacji na Fb.

Ilość pobrań z Google Play (Android): ponad 100 tys. (październik 2018 r.)

Jest dostępna również w App Store (iOS) i Windows Store (Windows).

Polskie Marki

Polskie Marki - aplikacja na telefon
Polskie Marki – apka na telefon

Autor: Tomasz Dziewulski Green Dart Media

Jak działa? Aplikacja ma wbudowane dwie wyszukiwarki: jedna dla produktów i usług, druga dla producentów. W oknie wyszukiwania wpisujesz interesującą Cię nazwę i po chwili pojawia się informacja m.in. o pochodzeniu kapitału lub tworzeniu miejsc pracy w Polsce, przedstawiona za pomocą zestawu czytelnych ikon i krótkiego tekstu.

Ciekawym rozwiązaniem jest katalog kategorii, który porządkuje wszystkie wpisane do bazy firmy i pozwala szybko dotrzeć np. do listy producentów kuchenek gazowych. Dodatkowo możesz tu stworzyć własną listę zakupów.

Ilość pobrań z Google Play (Android): ponad 10 tys. (październik 2018 r.)

Jest dostępna również w App Store (iOS).

WspieramRynek.pl

WspieramRynek.pl - aplikacja na telefon
WspieramRynek.pl – apka na telefon

Autor: Bartosz Niedzielski, Mateusz Kuś

Jak działa? Aplikacja poznaje produkty po kodzie kreskowym – można go zeskanować lub wpisać ręcznie. Na ekranie pojawia się informacja o kraju produkcji produktu i kapitale w firmie.

Ciekawym rozwiązaniem jest pojawiająca się na dole ekranu lista propozycji produktów „zastępczych” – polskie są w zielonych ramkach, a zagraniczne w czerwonych.

Ilość pobrać z Google Play: ponad 10 tys. (październik 2018 r.)

Którą aplikację wybrać?

Każda z apek jest inna i ma swoją specyfikę. W każdej z nich możesz znaleźć błędy lub nie znaleźć interesującego Cię produktu. Żadna z aplikacji nie jest idealna, ale przecież nie piszę tu o nich po to, żeby marudzić 😉

Według mnie wszystkie trzy warto mieć w telefonie – choćby tylko po to, żeby szybko w dwóch pozostałych zweryfikować dane znalezione w jednej z nich 😉

Szczególnie na początku przygody szukania polskich produktów apki mogą być Ci pomocne – to najszybszy i najłatwiejszy sposób na proste sprawdzenie podstawowych informacji o producencie produktu, który trzymasz w ręku.

Publiczne rejestry – dla tych, co lubią szukać sami

Podstawowych informacji o producencie możesz też szukać na własną rękę w publicznie dostępnych rejestrach.

O czym warto wiedzieć na początek?

Każdy producent (przedsiębiorca) występuje na rynku pod swoją firmą, potocznie określaną też nazwą lub marką. Każdy musi działać pod swoją, tak aby nie wprowadzać innych w błąd co do swojej faktycznej tożsamości.

Działalność osoby fizycznej

Osoby fizyczne mogą prowadzić swoją działalność jednoosobowo (samodzielnie) lub jako wspólnicy spółki cywilnej (jeśli przy nazwie firmy znajdziesz skrót s.c. oznacza to, że masz do czynienia ze spółką cywilną właśnie).

Każdego przedsiębiorcę działającego w ten sposób możesz znaleźć na stronie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – tu link do strony, na której można szukać informacji o konkretnych przedsiębiorcach: https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx

Spółki, spółdzielnie, fundacje, stowarzyszenia

Wiadomości o przedsiębiorstwach prowadzonych w bardziej zorganizowanych formach możesz szukać na stronie Krajowego Rejestru Sądowego: https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna

Tu znajdziesz firmy działające w formie spółki osobowej lub kapitałowej.

Po czym poznać, która jest która?

Spółki osobowe to spółka jawna (w nazwie firmy możesz znaleźć skrót: sp.j.), spółka partnerka (sp. p.), spółka komandydowa (sp.k.), spółka komandytowo-akcyjna (S.P.K.), zaś spółki kapitałowe to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) i spółka akcyjna (S.A.). Dlatego jeśli znajdziesz w nazwie firmy jeden z tych skrótów, szukaj o niej informacji w KRS.

W odpisach z KRS, w przypadku wybranych spółek, takich jak spółka jawna lub spółka z.o.o., w łatwy sposób można sprawdzić, kto jest ich faktycznym właścicielem.

Warto też wiedzieć, że na stronie KRS możesz wyszukać również te stowarzyszenia, fundacje czy spółdzielnie, które są jednocześnie przedsiębiorcami.

Jak widzisz istnieje wiele sposobów na szukanie polskich przedsiębiorców.

Jest jeszcze jedna metoda, bardzo łatwa w realizacji – wystarczy wejść na www.polskarzecz.pl, a tam w zakładkę Producenci 🙂

2 Udostępnień

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *