A oto zapowiedziana druga i bardziej szczegółowa grafika:
Jak to w życiu zwykle bywa, z producentami też nie wszystkie sytuacje są zero-jedynkowe i bezwarunkowo oczywiste.
I tak, np. na produkującą Kreta spółkę (pojawiającą się w tego typu zestawieniach, raz jako niemiecka, a raz jako polska) dominujący wpływ ma jej założyciel, który, jak to wynika z wiadomości dostępnych w internecie, ma podwójne obywatelstwo – z uwagi na fakt, że jednym z nich jest obywatelstwo polskie poparte numerem PESEL, na potrzeby tego opracowania przyjąłem, że w Global Cosmed Group S.A. dominuje kapitał polski.
Życie, jak widać, nie jest czarno białe 😉
Dlatego zawsze warto szukać informacji o pochodzeniu marek, które wzbudzają nasze zainteresowanie. A im więcej wiemy o dostępnych na rynku produktach i ich producentach, tym łatwiej nam świadomie wybierać dobre polskie produkty.
Trzeba też pamiętać o tym, że rzeczywistość rynkowa nie jest stanem statycznym i zestawienie aktualne dziś, już jutro może takie nie być. Dlatego warto od czasu do czasu sprawdzić, czy z naszą ulubioną polską marką nie stało się aby nic niepokojącego 😉
A teraz pytanie poza konkursem – które z polskich marek z mojego zestawienia znacie i cenicie?
Jeśli nie zwróciliście na to uwagi, to dodam jeszcze, że na obu grafikach zaznaczyłem te polskie marki, które już teraz możecie znaleźć na www.polskarzecz.pl.
Proszę o wyjaśnienie jak to jest z płynami „Ludwk”. Czy tylko jest polski czy są też zagraniczne „córki – spółki” używające tej nazwy?
Jak to w takich przypadkach bywa, najlepiej spytać u źródła – na tak zadane pytanie od przedstawiciela firmy Grupa Inco otrzymałem odpowiedź: „produkcja marki Ludwik odbywa się tylko i wyłącznie na rynku polskim”.