Rzecz o tym, że ze znajomością naprawdę polskich marek na razie nie jest najlepiej…
Co jest polską chemią?
Ostatnio pisałem, o tym jak polska chemia prezentuje się w oczach polskiego konsumenta. I niestety nie był to obraz zbyt różowy.
Co równie ważne, nie jest też wśród nas za dobrze z rozpoznawalnością polskich marek.
Tak zdaje się przynajmniej wynikać z cytowanego w ostatnim wpisie opracowania firmowanego przez Open Research sp. z o.o.: „Patriotyzm konsumencki Polaków. Analiza zjawiska – porównanie wyników dla 2016-2017”. Można tam znaleźć grafikę „Polskie marki w opinii Polaków”. Przedstawiono na niej nazwy 51 marek produktów lub producentów chemii gospodarczej, które w opinii respondentów Open Research są markami polskimi. Nie wygląda to zbyt dobrze…
Co prawda wspomnianą grafikę publikowałem już w ostatnim wpisie, ale żeby oszczędzić Wam klikania, wklejam ją tu jeszcze raz:
Już na pierwszy rzut oka widać, że sporo (tak naprawdę 2/3) w tym zestawieniu nazw produktów, których faktycznymi właścicielami są firmy z dominującym zagranicznym kapitałem.
Oczywiście zawsze można dzielić włos na czworo i dywagować, czy przez polską markę nie można rozumieć np. nazwy produktu, który jest po prostu sprzedawany na polskim rynku. Można, ale wtedy Samsung lub Toyota też będą polskimi markami, bo można je u nas kupić 😉
Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie przez polską markę należy rozumieć nazwę produktu, który jest produkowany przez polską firmę, czyli taką, w której dominującym jest nasz rodzimy kapitał. Polską marką będzie też oczywiście sama nazwa takiej firmy.
Jeśli uważacie inaczej, napiszcie o tym w komentarzu pod tekstem – możemy tam porozmawiać o tym, jaką definicję „polskiej marki” powinno się przyjąć jako wyznacznik w tego typu dyskusjach.
Które marki chemii gospodarczej są polskie?
Sprawdziłem, które z marek przywołanych na wspomnianej grafice jako polskie faktycznie należą do podmiotów, w których dominuje polski kapitał.
Oto grafika z wynikami „śledztwa” w formacie trochę większym niż widoczny powyżej (wystarczy kliknąć):
Na kolnej stronie znajdziesz kolejną grafikę, ze szczegółową tabelą – dowiesz się z niej, kto jest producentem każdej z marek wskazanych jako polskie. Wystarczy kliknąć (2) poniżej. 😉
Proszę o wyjaśnienie jak to jest z płynami „Ludwk”. Czy tylko jest polski czy są też zagraniczne „córki – spółki” używające tej nazwy?
Jak to w takich przypadkach bywa, najlepiej spytać u źródła – na tak zadane pytanie od przedstawiciela firmy Grupa Inco otrzymałem odpowiedź: „produkcja marki Ludwik odbywa się tylko i wyłącznie na rynku polskim”.